Sufit Napinany w Muzeum Narodowym

Mamy zaszczyt poinformować że przyczyniliśmy się do stworzenia klimatu i niepowtarzalnych wrażeń do pierwszej na świecie wystawy, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość Stanleya Kubricka.

O unikatowości wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie świadczyć będzie również jej innowacyjna koncepcja merytoryczno-aranżacyjna, oparta m.in. o możliwość wyboru przez widza własnej ścieżki zwiedzania. W tym celu zostaną przygotowane szlaki wędrówki po dziele Kubricka, opisujące m.in. tematykę wojny, technologii i szaleństwa. Wystawa dzięki temu zyska własną specyfikę i zarazem niewątpliwie przyciągnie publiczność wymagającą bardziej dynamicznych i interaktywnych form ekspozycyjnych. Będą one powiązane z licznymi projekcjami filmów, mappowaniem ścian fotosami, prezentacją utworów muzycznych, instalacji do tworzenia efektów specjalnych, kostiumów i dekoracji.

Od 4 maja do 14 września Muzeum Narodowe w Krakowie będzie gospodarzem wystawy, którą 10 lat temu stworzyło Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu, we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory wystawa prezentowana była w dziesięciu miastach świata, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu oraz Los Angeles.

Wystawa zaciekawi zarówno amatorów, jak i znawców kina. Na ekspozycję składa się ponad 1000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii z wybranych filmów, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy z notatkami reżysera. Nie zabraknie autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych (aparaty fotograficzne i kamery) oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych (m.in. klapsy i makiety dekoracji). Obiekty będą uzupełnione o zmontowane fragmenty utworów muzycznych oraz wybrane sceny filmowe.

Każda z wystaw prezentowanych w różnych krajach miała własną specyfikę i stanowiła odmienny głos w interpretacji dorobku Stanleya Kubricka. Wyjątkowość polskiej wystawy wynikać będzie z nowatorskiej aranżacji, dzięki której widz będzie miał możliwość wyboru własnego sposobu poznania Kubricka. W tym celu organizatorzy przygotowali cztery ścieżki zwiedzania, porządkujące dokonania reżysera.

 

 

GermanPoland